SOL SABİT
SAĞ SABİT
İstanbul
05 Aralık, 2023, Salı
 • DOLAR
  28.94
 • EURO
  31.34
 • ALTIN
  1889.9
 • BIST
  8092.36
 • BTC
  41610.85$

ABD'de seçim şoku: Bernie Sanders ABD başkanlık yarışından çekildi

ABD'de seçim şoku: Bernie Sanders ABD başkanlık yarışından çekildi
ABD'de Kasım ayında düzenlenecek başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti'den aday adayı olan Bernie Sanders seçim kampanyasını askıya aldığını duyurdu.
HEPİ HABER ÖZET ALTI

Bernie Sanders'ın çekilmesiyle eski ABD Başkanı Joe Biden'ın Demokrat Parti'nin başkan adayı olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Sanders, kararını internette yayınladığı video ile destekçilerine açıklamadan önce kampanya çalışanlarına iletti.

İzlediği siyasetti 'demokratik sosyalist' olarak tanımlayan Sanders, sağlık sistemi ve işçi sınıfının sorunlarını seçim platformlarının kilit konuları arasına sokmayı başarmıştı.

Sanders, Demokrat Parti'nin son haftalardaki ön seçimlerinde rakibi Biden'ın gerisinde kalıyordu.

Daha önce de aday adayı olan Sanders, 2016 seçimlerinde Hillary Clinton karşısında yenilgiye uğramıştı.

'Çok zor bir karar'

Bernie Sanders son dönemde kampanyasının odağına Covid-19 salgınıyla mücadeleyi almıştı ve ABD'nin sağlık sisteminin salgınla mücadelede yetersiz kalabileceği kaygısını dile getiriyordu.

Ağırlıklı olan gençlerden destek alan Sanders, güney eyaletlerindeki Afrika kökenli Amerikalıları ikna etmekte yeterince başarılı olamadı.

İnternetten canlı yayın yapan Sanders, aday adaylığından çekilme kararının 'çok zor ve acı verici' olduğunu söyledi ve "Eğer adaylığın mümkün olacağı bir yolda olsaydım kesinlikle devam ederdim" dedi.

Sanders, kampanyasının Amerikalılar arasında 'ekonomik adaletsizlik, sosyal adalet, ırk adaleti ve çevre adaleti konularında bilinç yarattığını' ifade etti.

Joe Biden'ı da tebrik eden Sanders 'yenilikçi fikirlerin ileriye taşınması için kendisiyle çalışacağını' söyledi.

Sanders "Birlikte, ortak hareket ederek modern Amerikan tarihinin en tehlikeli başkanı Donald Trump'ı yeneceğiz" dedi.

Demokratlar, 17 Ağustos haftası, Wisconsin eyaletine bağlı Milwaukee kentinde resmi olarak başkan adaylarını açıklayacak.

Cumhuriyetçi Parti'nin Donald Trump'ı resmi olarak aday göstereceği kongre ise 24-27 Ağustos'ta Kuzey Carolina'nın Charlotte kentinde düzenlenecek.

ABD'de 3 Kasım 2020'de yapılacak başkanlık seçimini kazanacak isim, 20 Ocak 2021'de Beyaz Saray'da başkanlık koltuğuna oturacak.

Bernie Sanders kimdir?

Sanders Brooklyn, New York'ta Eli Sanders ve Dorothy Glassberg çiftinin çocuğu olarak doğmuştur.Polonya göçmeni Yahudi kökenli babasının ailesi Holokost'ta öldürüldü.Annesi de New York'ta Yahudi bir aileden doğmuştur.

2016 başkanlık kampanyası

Sanders 30 Nisan 2015'te Demokratik Parti'nin başkan adayı olmak istediğini Amerikan Kongre Binasında duyurdu.Kampanya resmi olarak 26 Mayıs'ta Burlington'da başladı. Seçim süresindeki tek Musevi aday olan Sanders, Demokrat Parti'nin adayı olmak için girdiği ön seçim sürecinde 13.206.428 oy ve 1865 delegenin desteğini kazanarak, 16.914.722 oy ve 2842 delegenin desteğini kazanan Hillary Clinton'ın gerisinde kaldı ve yarışı kaybetti.

2020 başkanlık kampanyası

Sanders, 3 Kasım 2020 tarihinde yapılacak ABD Başkanlık seçiminde Demokrat Parti'den aday adayı olduğunu 19 Şubat 2019 tarihinde ilan etti. İlk 24 saatte 6 milyon ABD Doları bağış toplamayı başaran Sanders'ın kampanyasına 2019 sonuna kadar 108 milyon ABD Dolarından fazla bağış yapıldı.

Demokrat Parti'nin başkan adayını belirlemek üzere gerçekleştirilen ve 3 Şubat 2020 tarihinde başlayan ön seçim sürecinde Sanders, ön seçimin ilk dört ayağında toplam 60 delegenin desteğini elde ederek, yarışta birinci sıraya yerleşti.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.